Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Okno tabSRMM – jak jej efektivně používat a nastavit

Okno tabSRMM a jak jej efektivně používatPlugin tabSRMM, který slouží k zobrazení okna pro psaní zpráv je dnes takřka monopolním řešením. Toto okno je však poměrně složité nastavit a také obsahuje spoustu prvků, jejichž účel nemusí být na první pohled patrný. V dnešním článku si všechny tyto aspekty osvětlíme…

Plugin tabSRMM není obsažen ve finálních verzích Mirandy. Tam najdete pouze výchozí plugin SRMM. Pokud tedy chcete plugin přidat, musíte zabrousit na jeho stránku – Unicode verze (Win Vista/2003/XP/2000/NT) nebo ANSI verze (Win ME/98). Případně si o tomto pluginu můžete přečíst více v našem článku. Oproti výchozímu SRMM pluginu přináší tabSRMM podporu tabů a hlavně obrovské množství rozšíření a nastavení.

Rozvržení a nastavení okna

Pokud máme plugin aktivní, tak se okno pro psaní zpráv plně upraví. V tomto odstavci si řekneme několik informací o všech prvcích v okně. Předně je nutno říci, že se okno dá přizpůsobit pomocí skinů a je tak pravděpodobné, že to vaše bude úplně jiné. Další proměnnou věcí jsou ikonky. V tomto článku však budeme počítat s ikonkami výchozími. Nastavení okna se nachází ve vlastní sekci nazvané Psaní zpráv (EN Message Sessions).
tabSRMM

[1] Titulek okna – Titulek okna zobrazuje ve výchozím stavu přezdívku a aktuální stav kontaktu. Podle mého názoru je toto nastavení ideální.

[2] Hlavní menu – Lze vyvolat/skrýt stisknutím klávesové zkratky CTRL+T a obsahuje všechny důležité funkce pohromadě. Více dole v článku.

[3] Záznam komunikace - Nejdůležitější část okna, zobrazují se zde vaše zprávy a zprávy přijaté od daného kontaktu. Záznam komunikace lze plně uzpůsobit svým potřebám přímo v nastavení Mirandy (Psaní zpráv – Písma a barvy) nebo také můžete použít plugin IEView, který podporuje změnu záznamu pomocí CSS.

[4] Psaní zprávy – V tomto okně se objevuje vámi psaný text, který je pak odesílán kontaktu. Po odeslání se text objeví v záznamu komunikace.

[5] Taby - Pokud komunikujete naráz s více uživateli, budou zobrazeni v tomto panelu. Jeho výhody jistě časem oceníte, značně zkracuje dobu potřebnou na přepnutí mezi okny.

[6] Lišta - Tato lišta je jedním z nejdůležitějších prvků okna. Můžete pomocí ní přistupovat ke všem důležitým funkcím spojeným hlavně s kontakty. Význam jednotlivých ikon:

1 – Ikona použitého protokolu. Po rozbalení lze v menu nastavit například vzhled záznamu hovorů.
2 – Kontextové menu kontaktu, které lze vyvolat i ze seznamu kontaktů
3 – Ikona pro vyvolání smajlíků (musí být přítomen SmileyAdd)
4,5,6,7 – ikony pro BBCode (tučný text, kurzíva, podtržení, barva textu)
8 – Nastavení avataru
9 – Zobrazení historie
10 – Menu s nastavením záznamu hovoru
11 – Citace poslední napsané zprávy (cizí i vaší) nebo označeného textu
12 – Pokud je rozepsaná zpráva – uložení a zavření rozhovoru. Pokud ne, tak pouze zavře rozhovor.
13 – Pokud je rozepsáná zpráva – odeslání. Jinak neaktivní.
14 – Šipka s nastavením odeslání zprávy.

[7] Avatar - Zobrazení avatara dle nastavení. Pravým kliknutím vyvoláte stejné menu jako stisknutím tlačítka 8 v liště.

[8] Poslední zpráva - Informuje o času přijetí poslední zprávy.

[9] Počet znaků – Počet napsaných znaků.

[10] Doplňkové ikony – První ikona zapíná či vypíná zvuky u daného rozhovoru, druhá informace o psaní zprávy. Další ikony jsou v režii pluginů.

[11] Ovládání okna - Klasická tlačítka pro maximalizaci, minimalizaci nebo zavření okna.

Hlavní menu

Jak jsem již zmínil výše, hlavní menu umožňuje přistupovat takřka ke všem důležitým funkcím a nastavením. Můžete v něm uložit konverzaci, ale také nastavit zobrazované prvky. Přistupovat zde lze také ke kontextovému menu kontaktu a podrobně nastavovat kontejner (okno).

Nastavení

Plugin tabSRMM také obsahuje doslova obrovské množství nastavení. Vytváří celou svou vlastní sekci zvanou Psaní zpráv. Jelikož je podrobné popisování nastavení nad rámec tohoto článku, zmíním se pouze o nejdůležitějších položkách.

tabSRMM

V hlavní části Okno se zprávou (EN Message Window) se nachází pět karet. Na první je možné nastavit nejdůležitější funkce, jako je klávesa pro odeslání zprávy či velikost avatara. Na zbytku karet se nachází specifičtější nastavení pro konkrétní prvky okna. Doporučuji vyhradit si alespoň hodinu času na jejich prozkoumání. V další části nastavení Oznámení událostí (EN Event notifications) si můžeme nastavit způsob upozornění na určité činnosti (například příchozí zprávu). O části Písma a barvy (EN Fonts and colors) jsem již psal a poslední Upozornění na psaní (EN Typing Notify) slouží k zapnutí/vypnutí upozorňování na psaní zprávy u určitých kontaktů.

Změna skinu

Poslední funkcí, na kterou bych rád upozornil je možnost změny skinu. Můžeme ji provést v Vlastní úpravy – Skin okna rozhovoru (EN Customize – Message window skin). jednoduše si zde můžeme vybrat vzhled, který máme uložen na disku. Vzhledy nabízí i databáze rozšíření na oficiálním webu. Na další kartě je možné změnit barvy a celkový vzhled jednotlivých panelů.

4 Votes | Average: 3.25 out of 54 Votes | Average: 3.25 out of 54 Votes | Average: 3.25 out of 54 Votes | Average: 3.25 out of 54 Votes | Average: 3.25 out of 5 (4 hlasů, průměr: 3.25 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (12)

 1. EVRAMP - 20. 1. 2007 17:59

  tabSRMM je dobrý pomcník, až když už je nastaven, jinak je to hrůza to nastavovat. To, co tu popisuješ je ještě hračka, ale nastavovat Template pro zprávy je fakt o hubu. A default se mi hnusí. Jsem prostě zvyklej ještě na stařičký styl psaní zpráv, tak jak to je tady: http://www.evramp.profitux.cz/images/other/miranda.jpg Proto i nadále používam SRMM :X

 2. dOJOb - 21. 1. 2007 14:08

  Je to super, len mi nefunguju smajlovia tak, ako je popisovane v clanku (nezobrazi sa mi ponuka v liste).
  SmileyAdd – samozrejme ze mam a v zakladnom “SRMM” mi funguju.

  Dakujem za kazdu radu.

 3. Machi - 21. 1. 2007 14:21

  Napadá mně jedině vypnuté tlačítko v Vlastní úpravy- Smajlíky v pravém dolním rohu…

 4. dojob - 21. 1. 2007 15:42

  [i]Napadá mně jedině vypnuté tlačítko v Vlastní úpravy- Smajlíky v pravém dolním rohu…[/i]

  Dik moc za odpoved, ale ja mam asi nejaky hybrid, lebo polozku “Smajlíky” mam v “Udalosti” a to tlacitko som nenasiel, alebo som uplny Miranda-lama :-)
  Moje nastavenie vid.: http://www.miranda.matom.sk/
  Dik.

 5. Machi - 21. 1. 2007 16:36

  dojob: Hm, těžko říct, v nastavení je to ok a výchozí skin máš taky, takže vůbec netuším, kde je problém. Máš aktuální verze obou pluginů?

 6. dojob - 22. 1. 2007 7:15

  Snad mam:
  Miranda IM – 0.5.1 Unicode
  SmileyAdd – 0.1.4.3 (smileyadd.dll)
  tabSRMsgW (unicode) – 1.0.0.1 (tabsrmm.dll)
  Nevadi, urcite to nieje problem, pre ktory by som Mirandu opustil. :-)
  Dakujem vsetkym.

 7. ixo - 22. 1. 2007 19:51

  dojob

  stiahni si najnovsiu verziu SmileyAdd 0.1.12.12

 8. dojob - 23. 1. 2007 8:10

  Tak dik moc – ixo.
  Uz je to OK.

 9. s3icc0 - 31. 1. 2007 23:33

  mam dotaz- – — je nejaka moznost jak naskinovanýmu oknu aktivovat průhlednost??? .. . .vím že normálně to nejde. . .ale jesi je nějakej trik, nebo aspoň vysětlení proč to není možný .. .

 10. PG - 11. 2. 2007 14:22

  s3icc0 , nie je to mozne(teda ak sa vyznas c++ to mozne je :P), lebo to Nightwish zakazal, lebo okrem toho ze to tahalo mnoho systemovych prostriedkov robilo to chyby. Ak by si si presiel jeho forum nasiel by si jeden moj thread o tom . On ma trosku zle pochopil(respektive dakedy ma svojske riesenia) , ja som xcel aby to opravil , a on to zakazal :D .

 11. PajaR - 25. 2. 2007 13:31

  Myslím, že to možné je:
  (v okně zprávy v panelu hlavní nabídka)
  Kontejner – Možnosti kontejneru – transparency

 12. PG - 8. 3. 2007 18:44

  Hehe, no ja som hovoril o skinovanom okne, a to nejde !! ta moznost je tam vysedena.

  Bez skinu je jasne ze to ide.

Poslat komentář