Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Konfigurujeme Mirandu

Konfigurujeme MiranduPo druhém dílu, který vás provedl prvním spuštěním Mirandy, přichází na řadu nejdůležitější část samotného nastavování programu. Touto částí je bezpochyby instalace všech potřebných protokolů a pluginů. Přes tuto zdánlivě složitou oblast vás provedeme…

Krok 1 Čeština

Nejlepší bude, když s námi bude program komunikovat hned od počátku v rodném jazyce. K tomuto účelu je vytvořena několika nadšenci lokalizace, která obsahuje i podporu obrovského množství pluginů. Vždy aktuální verzi najdete na stránkách http://miranda.kvalitne.cz. Po stažení archiv rozbalte a obsah nakopírujte do domovské složky programu. Poté stačí program jen restartovat a vše je hotovo. Přeložen je kompletně hlavní program a také velké množství nejpoužívanějších pluginů. Pokud se přesto stane, že některý není přeložen, zkuste kontaktovat tvůrce nebo najít jazykový soubor, který bývá často k pluginu přiložen.

Krok 2 Vzhled

Nejlepší bude začít vzhledem programu. Tato fáze je fází poměrně experimentální a není vhodné, aby se nám do ní pletlo více věcí. Miranda je rozšiřitelná pluginy a právě to z ní dělá úžasný komunikační nástroj, protože pluginů jsou tisíce. Jejich instalace je jednoduchá. Po stažení nakopírujeme knihovnu dll do adresáře plugins ve složce programu. Poté již stačí plugin aktivovat a Mirandu restartovat. Miranda sama o sobě nepodporuje nové vzhledy, ale vše lze samozřejmě zařídit jedním výborným plaginem. Jeho jméno je Modern Contact List. Existuje ve spoustě verzích, ale mně se nejvíce osvědčil tento s přívlastkem Layered. . Po jeho instalaci stačí restartovat klienta a můžeme nastavovat. Nastavení tohoto pluginu se nachází úplně dole v dialogu Možnosti a jmenuje se Vzhled. V zobrazeném okně zvolte Procházet a načtěte soubor se skinem. Ten stáhnete buď z našich stránek nebo z originální stránky klienta v sekci Addons/Themes. Hledejte ty s označením Modern Contact List.
Změna ikon

Doporučuji například vzhled Voodoo nebo Vista Aero Glass. Konečný výběr vzhledu je jen a jen na vás a je z čeho vybírat. Po načtení vzhledu stačí jen stisknout tlačítko Použít a bez jakéhokoliv restartu se ihned změní kompletně tvář klienta. Možná se vám nebude zpočátku líbit, ale nehažte flintu do žita. Samotný Modern Contact List má totiž ještě své nastavení a to konkrétně v sekci Kontakty. Nastavení doporučuji pozorně prostudovat a experimentálně vyzkoušet, protože jen tak si můžete klienta uzpůsobit skutečně k obrazu svému. Mezi další prvky změny vzhledu klienta patří například přebarvení chatovacího okna, ale o tom později. Dále ještě doporučuji změnit ikony programu a jeho protokolů. Jejich podoba závisí čistě na vašem vkusu, ale můžu doporučit amicons, jež obsahují spoustu sad pro různorodé protokoly. Sadu ikon nakopírujte po stažení do libovolného adresáře uvnitř složky Mirandy. Doporučuji například Icons. Samotná instalace je velmi jednoduchá. Vstupte v okně Možnosti do části Kontakty/Ikony a ke každé nainstalované službě vyberte odpovídající knihovnu dll z adresáře ikony. Například pro protokol ICQ to bude knihovna ami_icq1(2).dll. Ikony označené jako Stavové ikony se budou zobrazovat ve stavovém řádku a při globální změně stavu. Hned po instalaci můžete změnit ikony pouze několika služeb, po každé instalaci další je nutné znovu v tomto nastavení zvolit ikony, jinak budou použity globální. to by bylo po vzhledové stránce asi všechno, nyní přejděme k nejnutnějším pluginům.

Krok 3 Nejnutnější pluginy

Naše Miranda už má krásný vzhled a komunikuje v našem rodném jazyce. Teď ji budeme muset naplnit pluginy až k prasknutí. Existuje několik tisíc doplňků, ale zde si uvedeme pouze ty nejužitečnější a nejnutnější. Zlý zvyk, který má spousta uživatelů po přechodu na Mirandu je mít pro každého uživatele otevřené jedno chatovací okno. V Mirandě je však perfektní plugin, který řadí všechny uživatele do jednoho okna za pomoci záložek. Funguje stejně jako záložky např. ve Firefoxu. Plugin se jmenuje tabSRMM. Ihned po instalaci jej můžete začít používat, vhodné ale bude trochu si jej poupravit a to v sekci Psaní zpráv. Základní vzhled chatovacího okna také příliš neladí s naším vzhledem kontakt listu. Proto se můžeme poohlédnou na domovských stránkách mirandy po nějakém skinu do tabSRMM. Skin nastavíte jednoduše v nastavení Psaní zpráv/Okno se Zprávou/Kontejnery.
tabSRMM
Mezi další užitečné doplňky řadím ještě plugin SmileyAdd, který přidá do Mirandy podporu tolik oblíbených smajlíků. No řekněte, dokážete si život bez nich vůbec ještě představit? Po instalaci tohoto pluginu vám v nastavení přibude Vlastní úpravy/Smajlíky kde můžete všechny potřebné věci nastavit. Nové smajlíky najdete na stránkách programu. Doporučuji SweetEmotion. Instalace je jednoduchá, stačí zkopírovat smajlíky do libovolné složky a v nastavení otevřít soubor mls. Pozn. smajlíky musí být kompatibilní s SmileyAdd. Mezi poslední důležitý plugin bych zařadil History++. Tento plugin změní výchozí historii zpráv na mnohem propracovanější a kvalitnější. Ve výchozím nastavení je ukládána konverzace s každým uživatelem a vyvoláte ji stiskem tlačítka Zobrazit historii v chatovacím okně. Nastavení se provádí u každého uživatele zvlášť hned tlačítkem vedle.

Krok 4 Instalace a konfigurace protokolů

Dalším důležitým krokem je instalace a konfigurace komunikačních protokolů. Vždyť právě kvůli jim jste Miradnu doposud pracně konfigurovali. Již v základním programu naleznete několik nejačastěji používaných protokolů, ty ale nemusí být vždy aktuální, takže se doporučuji podívat na web Mirandy pro nových verzích. Jakmile je totiž do libovolného protokolu přidána nějaká funkce od jeho výrobce je jasné, že se to musí promítnout i v protokolu v Mirandě. Soubor s protokolem má úplně stejný tvar jako každý jiný plugin, nakopírujte jej tedy do složky plugins. Nastavení nového protokolu se provádí v oddílu Sítě/Jméno protokolu a ještě je dobré změnit ikony v Kontakty/Ikony. Pak už jen stačí restartovat Mirandu a můžete začít protokol používat.

Krok 5 Další pluginy + závěr

Miranda samozřejmě obsahuje mnohem více pluginů než jen protokoly. Ty ale nejsou pro její běh nutné, ale spíše doplňují klient z estetického či funkčního hlediska. Prvním z takových je AutoSaveMsg, který zaznamenává rozepsané zprávy a v případě pádu Mirandy nemusíte psát znovu od začátku. Dále můžeme zmínit BehindEdge, který umí skrýt okno Mirandy na požadovanou stranu plochy a najetím myši do této oblasti jej opět obnovit. Posíláte-li často kamarádům cizí ICQ čísla, jistě oceníte Copy ID, který přidá do menu pravého tlačítka možnost zkopírovat číslo uživatele do schránky. Nefunguje-li vám z jakéhokoliv důvodu posílání souborů využijete file As a Message, který dokáže poslat soubor v podobě zprávy druhému uživateli. Ten ale musí mít plugin nainstalovaný také. Jste-li náruživými hráči jistě oceníte plugin GamerStatus, díky němuž můžete jednoduše zvolit automatickou zprávu vázanou na libovolný exe soubor. Pokud tedy například spustíte soubor program.exe, lze si nastavit zprávu například na “Pracuju v Programu, napište později”. Patříte-li mezi hudebně pozitivní, vyzkoušejte mRadio, díky němuž můžete vyhledávat rádiové stanice stejně jako přítele na ICQ a oblíbené rádio si potom přidat do kontakt listu a poslouchat. Samozřejmě prostřednictvím Internetu, takže dbejte na svá datová omezení. Dalším užitečným doplňkem je mToolTip, který umí zobrazit při najetí na jakýkoliv kontakt stručné informace. Vřele doporučuji. Posledním z rodiny m-pluginů je mTV, který pracuje podobně jako mRadio, jen vyhledává televizní stanice. Mezi zdroji můžete zvolit i český 365dni.cz, což z něj dělá výtečného pomocníka. Velmi užitečným pomocníkem může být Popup Plus, který zobrazuje důležité události v Mirandě prostřednictvím vyskakovacího okna. Můžete si nastavit události, na které si přejete být upozorňováni a naopak. Pokud se rádi chlubíte svým systémem nebo třeba programy, poslouží vám Send Screenshot, jež umí vyhotovit screenshot a ihned jej odeslat. Jste-li vlastníkem internetového připojení s limitem stahovaných dat, pořiďte si Traffic counter, který počítá jak dobu připojení jednotlivých protokolů, tak jejich datové přenosy. Důležitých pluginem je také Wassup, který umí vyhledat nové verze pluginů a provést jejich aktualizaci. Pokud se často zajímáte o počasí, bude pro vás přínosem plugin Weather Protocol, který umí sledovat počasí ve spoustě velkých měst světa. Náš výběr bych zakončil přídavkem YAWN (Yet Another Winamp Notifier), který prostřednictvím pluginu Popup Plus zobrazí aktuálně přehrávanou písničku ve Winampu. Tímto se naše Miranda stává skutečně plnohodnotným pomocníkem a mně nezbývá, než vám popřát příjemné zážitky s programem.

6 Votes | Average: 4.5 out of 56 Votes | Average: 4.5 out of 56 Votes | Average: 4.5 out of 56 Votes | Average: 4.5 out of 56 Votes | Average: 4.5 out of 5 (6 hlasů, průměr: 4.5 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (0)

Poslat komentář