Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Je Miranda pro mě?

Je Miranda pro mě?Ať si to již přiznáme nebo ne, pro aktivní a účelné používání Mirandy musíme mít jistou úroveň znalostí práce s počítačem a jeho součástmi, ale i čas a další vybavení. Mnoho lidí tato kritéria nesplňuje a přesto by chtěli Mirandu užívat. Kam patříte vy?

Než se rozhodnete stáhnout a začít používat Mirandu, měli byste si ujasnit několik základních faktorů. Následujících 10 tipů vám je podrobně přiblíží a objasní.
Znám dobře ovládání PC a práci s ním?
Vůbec nejdůležitější je samozřejmě schopnost ovládání PC. Dovednosti, které vám stačí k instalaci, konfiguraci a používání klienta ICQ 5.1 vám jistě nebudou dostačovat pro používání Mirandy. Ta vyžaduje minimálně pokročilé znalosti. Musíte umět bez problémů operovat se soubory (extrahování archivů, kopírování, přesouvání, mazání), dále je také důležité všeobecné podvědomí o fungování programů. Pokud máte problém najít nastavení, tak se do instalace a užívání Mirandy raději vůbec nepouštějte.

Vyznám se na Internetu a v sítích?
Pro bezproblémové užívání Mirandy je nutná dobrá znalost internetového prostředí a také základní podvědomí o fungování počítačových sítí. Nesmíte se divit tomu, když po vás bude Miranda chtít nastavení portu pro spojení s venkovní sítí. Musíte se také bez problémů orientovat na oficiálním webu programu, protože budete potřebovat spoustu doplňků a rozšíření. Pokročilé znalosti jsou jen ku prospěchu. Miranda totiž není schopna v mnoha případech provádět činnosti, které mohou být v oficiálních klientech automatizovány. Za všechny můžeme uvést problémy s přenosem souborů (bez povolených portů na NATu se mnohdy nikam nedostanete).

Potřebuji si hrát či pracovat?
Pokud přecházíte z některého z oficiálních klientů, jste pravděpodobně zvyklí na obrovské množství multimediálních a komunitních funkcí. Miranda tyto funkce z valné většiny nemá. Například v případě ICQ se budete muset obejít bez videokonferencí, telefonování, Xtrazu, tZers či multiplayerových i singleplayerových her. Ve většině protokolů je situace obdobná, takže si musíte být jistí, že tyto funkce nepotřebujete a že vám jde opravdu hlavně o praktičnost a kompaktnost.

Začínám s instant messagingem, je Miranda vhodná pro mě?
V žádném případě. Nejdříve byste si měli nainstalovat některý z oficiálních programů, seznámit se se základními pravidly fungování těchto systémů a po nějakém půl roce i déle začít přemýšlet o přechodu. Navíc až poté budete moci plně ocenit výhody Mirandy, protože se zbavíte dotěrných informačních oken a reklam.

Mám pomalý či omezený Internet, není Miranda datově náročnější?
V širokém slova smyslu by se dalo souhrnně říci, že není. Miranda si na rozdíl od většiny oficiálních klientů nestahuje žádné reklamy ani přídavné funkce. Datové přenosy se samozřejmě odvíjí od počtu používaných protokolů, pokud ovšem užíváte pouze ICQ, případně Jabber a několik pluginů s TV, RSS či počasím bude se množství přenesených dat danně pohybovat v řádu jednotek megabytů denně. Ovšem na rozdíl od oficiálních klientů můžete tyto přenosy velmi přesně monitorovat a případně je ovlivňovat odpojováním určitých služeb.

Mám dostatek času?
Hlavně v prvotních fázích používání vám Miranda sebere spoustu času. Pokud si potrpíte na kvalitním a funkčním prostředí, tak ještě víc. Budete si muset nastavit každou ikonku, každý plugin a každou položku v menu. Samozřejmě to není nutné, nicméně pro rozumné sžití s programem je to zřejmě jediná cesta. Pokud máte denně jen pár minutek, tak raději zůstaňte u nějakého hotového řešení.

Užívám pouze Jabber či MSN, bude pro mě Miranda užitečná?
Pokud používáte jen jeden z výše zmíněných protokolů (MSN s oficiálním klientem a Jabber například s Psi atp.), tak Mirandu zřejmě k ničemu nepoužijete. Pokud ovšem u vašich stávájících klientů postrádáte obrovské možnosti konfigurace, tyto možnosti vám nabídne jedině Miranda. V případě užívání odporného ICQ 5.1 klienta přechod doporučuji za každých okolností i podmínek.

Často používám cizí počítače, můžu používát Mirandu i tam, případně oficiální klient?
Miranda je skvělá v tom, že pro svůj chod nepotřebuje zapisovat žádná data vně své složky. Můžete si ji tedy uložit na flash disk či USB HDD a bez problémů ji kdekoli spustíte. Problém nastane pouze při používání na starších systémech či naopak. Miranda je totiž k dispozici ve dvou verzích, ANSI pro Windows 98 a Me a Unicode pro Windows Vista, XP, 2000 či NT. V dnešní době ale užívají téměř všechny pracovní stanice novější operační systémy, takže by teoreticky neměl nastat problém. Pokud byste přeci jen raději používali na cestách oficiální klienty, nemějte obavy. Mirandy vždy ukládá kontakty na server služby a můžete je odkudkoli stáhnout a používat.

Mám starý počítač a velmi málo operační paměti, můžu Mirandu užívat?
I zde se vám dostane kladné odpovědi. Miranda je z používaných klientů nejméně náročná na výkon počítače a spotřebuje nejméně operační paměti. Pro bezproblémový provoz by vám teoreticky mohlo stačit už 64 MB paměti. jinými slovy, pokud spustíte Windows, spustíte bez výrazného zpomalení PC i Mirandu. Oproti tomu velké množství oficiálních programů si vezme mnohem více výkonu a operační paměti. Nejsou výjimkou ani 40 MB obři (Miranda použije asi 7 MB).

Potřebuji 100% funkčnost, uspokojí mě Miranda?
V tomto případě je odpověď trochu složitější. Pokud užíváte ICQ, tak asi 100% funkčnost nepotřebujete, protože jinak by vás už výpadky dávno odrovnaly. Pokud používáte jiný protokol, tak vás příliš nepotěším. S výjimkou Jabberu, který je decentralizovaný je funkčnost v Mirandě zpravidla horší. Proč? Jakmile provede poskytovatel protokolu libovolné změny, tak musí vývojáři příslušného pluginu okamžitě zareagovat. To je mnohdy nemožné a navíc chvíli trvá, než se plugin dostane do oběhu. Zatímco v oficiálním klientu může poskytovatel reagovat takřka okamžitě…

13 Votes | Average: 4.23 out of 513 Votes | Average: 4.23 out of 513 Votes | Average: 4.23 out of 513 Votes | Average: 4.23 out of 513 Votes | Average: 4.23 out of 5 (13 hlasů, průměr: 4.23 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (3)

 1. EnGee - 8. 4. 2007 13:02

  miranda je zkrátka pro ty, kteří potřebují, aby to něco umělo. člověk od toho nemůže čekat ťamanku s nákupní taškou oběšenou na kontakt listu (icq5.1). Mirandu si můžeme upravit podle svých požadavků v téměř každém směru – zkuste si představit roubování pluginů na icq 5.1 – na icq si můžete nastavit akorát tak barvu kontaktlistu, nastavení je osekané na ty nejméně potřebné funkce. Když vedle sebe postavíte mirandu a icq 5.1, tak opravdu není co řešit. Výchozí stav sice vypadá, že to nic neumí, ale když postupně přidáváte jednotlivé pluginy a třeba po měsíci se přihlásíte na vaše staré icq 5.1, tak zjistíte, že na mirandě vám bylo mnohem líp :P

 2. Jamajka - 23. 4. 2007 22:38

  Souhlasím :) Když jsem s Mirandou začínala, vydržela jsem ji používat tak maximálně týden a vrátila jsem se ke svému icq 5.1. později jsem si ale začala všímat, že mi to zpomaluje počítač a že tak nějak neuspokojuje moje nároky a tak se stalo, že když se mi icqčko zase jednou seklo, nevydržela jsem to a celé jsem ho odinstalovala. Najednou jsem byla odkázaná jen na Mirandu a začala jsem si všímat, že to není jen cosi hranatého, “zastaralého” a nudného, jak se to zdálo být na první dojem. No od té doby nedám na Mirandu dopustit :)

 3. ajax - 3. 6. 2007 16:05

  k mirandě si zkrátka vypěstujete takový vztah, protože jste si ji vlastně kousíček po kousíčku sami dali dohromady tak, jak vám to nejlíp vyhovuje

  taky si dost cením toho, že provoz nedrhne díky reklamám…

  sám jsem přišel k mirandě tak, že jsem chtěl zkusit qip, ale mám starší windows než xp, takže jsem se vrhnul na nejbližší řešení a to byla miranda. Tenkrát verze 0.6.6 :)

  Dodnes je mi líto ji smazat :D

Poslat komentář