Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Rozhovor s autorem pluginu ICQ (Joe @ Whale)

Rozhovor s autorem pluginu ICQ (Joe @ Whale)Programátor, vystupující pod přezdívkou Joe @ Whale je již dlouhou dobu autorem jednoho z nejdůležitějších pluginů pro Mirandu – ICQ! Pochází z naší drahé vlasti a my vám s ním přinášíme první internetový rozhovor u nás! Dozvíte se plno zajímavých informací o Mirandě, samotném pluginu i o autorovi! Čtěte dále…

Q: Můžeš se nám představit? Co děláš, …?Joe @ Whale
A: No, letos jsem konečně zapích školu. V podstatě zároveň jsem přešel z částečného úvazku programátora na tzv. programátora na volné noze (achh áááno jsem nepřítel státu :)) no a co se mirandy dotýče jsem si na krk uvázal hlavně icq :)
Q: Co tě přimělo ke tvorbě ICQ pluginu právě pro Mirandu?
A: Začalo to pozvolna – nejdřív jsem byl asi dva roky jen uživatel, ale potom když už jsem měl vlastní počítač mě začaly chybět některé funkce, tak jsem zpočátku vyplňoval bug reporty a psal požadavky, pak jsem si všiml, že jich tam je požehnaně i z dřívějška… začal jsem tedy s mírnými modifikacemi (zobrazování idle času atd.) a změny jsem posílal tehdejšímu autorovi icq – ten sem tam něco z toho přidal do ofic. repozitory. Asi po měsíci nebo tak mi řekl jestli nechci přístup, že na to nemá čas… tak jsem se dohodl s Robertem Rainwaterem (admin mirandy) a dostal svoji odnož icq – tehdy jsme neměli žádný nápad jak ji pojmenovat, tak vzniklo ICQJ. Pak už to šlo ráz na ráz… pitval jsem se v kódu hloub a hloub a přidělával, opravoval, vylepšoval :)
Q: Mirandu jsi si tehdy vybral z jakých důvodů? Mohl jsi přeci zůstat na ofic. klientovi… :D
A: No to právě nešlo… první roky na VŠ jsem neměl vlastní počítač, takže jsem trávil spoustu času po počítačových učebnách… z počátku jsem tahal 3MB RAR archiv s icq99b, ale nebylo to ono… pak jsem objevil mirandu 0.2, která byla boží v tom, že ji šlo používat přímo ze síťového disku. A když už jsem ji rok používal… tak jsem už zůstal :)
Q: Kolik ti vlastně vývoj pluginu jako takového zabere času?
A: Mno docela dost :) ale přesné statistiky nemám… někdy je to několik minut týdně někdy několik hodin denně… záleží na tom co dělám a kolik na to mám času. Poslední týden byl dost akční… tvořím novou metodu pro přenosy souborů, tak jsem tomu věnoval v podstatě každý večer a i značnou část minulého víkendu.
Q: Mohl by jsi nám zběžně popsat princip tvorby pluginu, od jeho vytvoření až po publikování v novém buildu Mirandy?
A: No pro mě je to v podstatě snadné, protože mám na starosti jen plugin, takže v podstatě cokoliv chci dát do buildu dám do centrální SVN repository a když George dělá nový build automaticky si ty změny vezme… aktuálně jsou v repository dvě odnože: stabilní a vývojová. Stejně nejhorší je vždycky přijít na to, co se zase v protokolu změnilo a jak to “přežít” :) Pak už je to hračka, nebo lépe řečeno jen boj s rozhraním mirandy, aby všechno spolupracovalo.
Q: Jsi spokojen s kvalitou ICQ? V poslední době se ze strany AOL dočkáváme stále častějších změn v protokolu i na serverech… Navíc bylo podle mého názoru v posledních letech výrazně předstiženo konkurencí…
A: Hehe, vtipná otázka. Mno, AOL nikdy nemělo alternativní klienty (zvláště ty hodně rozšířené) moc v lásce. Když se loni těsně po vydání mé první stabilní verze objevila změna v protokolu, která nepřinesla vůbec nic, jen větší traffic a padání icq v Mirandě začal jsem mít podezření, že si čtou Mirandí zdrojáky a hledají kudy ji napadnout. Tohle se sice moc nepotvrdilo letos při té hnusné změně, kdy se začaly ztrácet zprávy – prostě si server začal do zprávy něco přidávat a kupa klientů to nezchroupla – včetně Mirandy… vtip je v tom, že asi po měsíci to změnili, takže už i stará miranda zase funguje – ono jim totiž přestalo fungovat i jejich Mac ICQ pokud se nepletu :) Základní služba byla co se dostupnosti týče vždycky celkem hodně dobrá. Posledních několik měsíců mám pocit, že buď chystají nějakou bombu, nebo se jim to začíná rozpadat… výpadky jsou časté, nápravy ještě pomalejší, reakce supportu téměř žádné… Co se funkcionalit týče si myslím, že poslední dobou do toho icq začalo slušně “šlapat” přibývají funkce jak na běžícím páse a přijde mi když jsem koukal na protokolové řešení t-Zers, že někdo asi upadl na hlavu – nejsou to ani dva roky, co s velkou pompou přinesli Xtraz, což je opravdu dost slušně univerzální protokolová vrstva a najednou pic a nalepí tam takový nesmysl… Konkurence jde dopředu zdá se mi rychleji… Nevím jestli je ICQ pro AOL prioritou, co jsem koukal na AIM tak asi spíš makají na jeho klientovi… Ty změny v icq klientu jsou jako by to dělal jeden člověk na vedlejšák a ne firma velikosti AOL.
Q: Máš pocit, že je ICQ dobrá volba pro začínající IM uživatele (neboli pro ty, jež mají možnost výběru lepších služeb již od počátku)?
A: No ono ani tak nezáleží na tom výběru spíš na tom s kým chce člověk komunikovat, přeci jen v našich končinách je to ve valné většině ICQ a to člověk prostě neukecá… samozřejmě je tu Jabber, ale osobně s ním nemám tak perfektní zkušenosti a jeho systém protokol je super, ale skoro nic neumí a tak všichni používají neschválené JEP zlepšováky… není jak zjistit co daný klient podporuje… z hlediska vývojáře protokolu mi to přijde jako noční můra a konfigurace jabber je tak jak tak složitější než ono icq.. Kde v originálním klientu stačí dát “Create New Account” a klikat next next… Sám používám všechny čtyři velké protokoly, ale to rozhodně není pro začátečníka a také to neumí moc klientů – dají se spočítat na prstech jedné ruky.
Q: Co si myslíš o stavu české IM komunity? ICQ zde má evidentní převahu a alternativy se rozšiřují velmi pomalu (v globálu spíše vůbec). Čemu přisuzuješ onu majoritu ICQ?
A: :) mno, co se týče komunity myslím, že nejaktivnější komunitu jsem zaznamenal právě u Mirandy… zas takový přehled nemám, ale když vidím, co používají známí a známí známých (tady je to trošku zkreslené, přeci jen známých přes mirandu mám mraky) tak je to buď miranda, nebo oficiální icq, případně jednotlivé výjimky, ale masové nasazení ostatních jsem neviděl…Majoritu u nás, hmmm, ani nevím čím to bude, dnes už je to jasné, protože lidé jsou konzervativní a neradi mění IM síť když nemusí – mají už hodně známých kontaktů atd.Když o tom tak přemýšlím, asi to dost záleželo na tom počátku, kdy začala IM používat první generace lidí – ale proč, tak na to si netroufnu odpovědět… třeba jen kus od nás na západ se icq skoro nevyskytuje (ještě snad v Něměcku), ale třeba Holandsko je MSN only… tam si na ICQ s nikým nepopovídáš. Nebo třeba v Polsku… tam icq také vůbec nefrčí, ale ani MSN se tam nechytá… tam mají své Gadu-gadu a t-len a jsou spokojení. Když vzpomenu proč vlastně já jsem šel do icq… mno spolužáci ho používali, a krom MSN jsem ani nic jiného neznal (tehdá v roce 2001)
Q: Přemýšlel si někdy nad implementací těch “zázračných” funkcí oficiálního klienta i do pluginu? Například již zmíněné Xtraz, tZers nebo třeba i audio a video komunikaci… Je to vůbec z technického hlediska možné?
A: No možné to je, jak já říkám: teoreticky je možné všechno. Jen je háček, že nikdo moc neví jak tyhle potvory fungují. A z xtraz vlastně už mi zbývají jen hry, a u těch je to skutečně pekelný problém… reverzovat flash mě totiž krutě nebaví… No a tzers… upřímně jsem ani nepochopil k čemu je ta pitomost dobrá…. Jinak udělat příjem tak aby přišel odkaz. Co se týče audia a videa… no tohle zrovna v icq není vůbec dobře udělané… Sám na audio používám skype, takže s implementací audia do icq pluginu to vidím bledě… Video v icq je vlastně netmeeting, jen je pro něj vytvořený tunel a to se mi do icq také moc dělat nechce… Ono dřív to ani nebylo moc možné, ale letos se objevil plugin, který video konference v mirandě umožňuje dělat docela snadno… Ovšem implementovat kodek přímo do pluginu,… brrrr do toho se mi nechce.
Q: Když jsi už nakousnul problematiku uzavřeného protokolu, jak vlastně zjišťuješ fungování protokolu? Závisí to zcela na reverzním inženýrství nebo třeba někdy vyjde AOL vstříc, popř, jdou sehnat na internetu nějaké informace?
A: No AOL nic neřekne, oni tají úplně všechno… nedávno jeden známý řešil nefunkční avatary… no napsal na support icq, odpověděli mu a už mu to funguje.. Na otázku jakou funkci má avatar server s danou IP (který nefungoval) odvětili: “toto je firemní tajemství, nebudeme komentovat”. Na internetu je základ protokolu, ten je hodně užitečný pro začátek a základy. Když chci přidat nějakou novou funkci nezbude mi často než použít ethereal a odposlechnout si originální klient “co tam vyvádí”… nebo když jde o nějakou zprávu, tak si udělám log v mirandě “co přijde” a rozeberu to. Aktuálně k nové metodě přenosu souborů mi pomohl Google – v loni během Google Summer of code jeden vývojář klienta Gaim vytvořil dokument popisující jak toto funguje – to je velice užitečná záležitost.
Q: Už asi opustíme ICQ, jakou vidíš perspektivu Mirandy? Má šanci zvyšovat si svůj podíl na už tak přesyceném trhu?
A: Mno, nevím… osobně mě hodně překvapilo – když byl problém s icq ohledně připojení – miranda 0.4 se nepřipojila se na statistice během týdne objevilo 95 tisíc stažení, fórum zaznamenalo rekord návštěvnosti a spousta lidí si plugin stáhla z lokálních stránek, případně přímo z mé stránky, kde jsem statistiku neměl… to je docela hodně aktivních instancí Mirandy… A při rychlosti řešení problémů s oficiálními klienty od AOL mám pocit, že se chtějí zbavit buď uživatelů ofic. klientů nebo rovnou uživatelů jejich sítě… dle zpráv od jabber.cz vždy při problémech icq serverů brutálně naroste počet registrací na jabber serveru.
Q: Děkuji ti moc za perfektní rozhovor, na závěr bych ti nechal prostor na sdělení čtenářům atp… :)
A: No, na sdělení čtenářům mám většinou málo nápadů… tak jen takové malé přání, aby Miranda fungovala ke spokojenosti všech jejích uživatelů :)
Na závěr poděkování :)Za všechny čtenáře i za mě děkuji Joeovi, že se mnou ztratil hodinku života a doufám, že mu jeho elán vydrží i do budoucna… Hodně štěstí.

13 Votes | Average: 4.62 out of 513 Votes | Average: 4.62 out of 513 Votes | Average: 4.62 out of 513 Votes | Average: 4.62 out of 513 Votes | Average: 4.62 out of 5 (13 hlasů, průměr: 4.62 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Komentáře (5)

 1. misha - 21. 4. 2007 22:17

  čau..když se chci přes mirandu připojit na icq, hlásí mi to že zadané UIN a heslo bylo odmítnuto severem (5)..můžete mi poradit v čem je chyba?dík

 2. Machi - 22. 4. 2007 6:12

  misha:Tak to těžko říct, přes ICQ 5 nebo 6 ti to jde se stejným uin ok?

 3. misha - 22. 4. 2007 11:11

  joo přes icq 5.1 mi to jde..

 4. pavlix - 23. 4. 2007 14:07

  Mám dojem, že založení Jabberu je snad stejně jednoduché. Případně registrace Google Talku taky není od věci, na na Jabber se s tím člověk taky dostane. To jen k té poznámce o složitosti jabberu.

  ICQ má navíc jiné problémy…. http://icq.xmpp.cz/

  Navíc složitost registrace Jabberu záleží právě na tvůrcích ICQ pluginu do mirandy, ne? Samotný výběr serveru a jména tak složitý není.

 5. Pascal - 1. 3. 2008 21:12

  pokud se vam tato chyba stava vypnete v mirande kontrolu md5 a zabezpeceni heslo a bude vse ok!

Poslat komentář