Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Protokol ICQ

Protokol ICQV tomto článku se představíme v současnosti nejpoužívanější protokol v České republice. Pokud vás zajímá, jak vznikl nebo co všechno podporuje, čtěte dále…

Vznik a současnost

Vznik protokolu ICQ se datuje do roku 1996, kdy byl izraelskou firmou Mirabilis uveden oficiální klient. Už o 2 roky později byl Mirabilis pohlcen americkým gigantem AOL za 287 milionů dolarů (asi 6,5 miliard Kč). Pod jejími křídli vydrželo ICQ až doposud. V současnosti čítá ICQ něco přes 100 milionů uživatelů a jejich počet pořád roste.
Logo ICQ

Význam

Písmena ICQ jsou zkratkou slovního spojení I seek you [ájsíkjů], které lze do češtiny přeložit jako hledám tě.

Funkce a oficiální klient

Protokol dnes zvládá většinu běžných věcí. Lze pomocí něj odesílat textové zprávy ostatním uživatelům ICQ, posílat soubory, komunikovat pomocí hlasu či videa a v nesposlední řadě podporuje chat s více uživateli… Některé z těchto funkcí jsou ale doménou pouze oficiálního klienta (aktuálně ve verzi 5.1). Ten je ovšem velmi často a oprávněně terčem kritky, protože obsahuje reklamní bannery, je příliš náročný na pamět počítače i výkon procesoru a je obtěžkán spoustou neforemných obrázků a jiného balastu. Navíc je v poslední době, ve snaze dohnat mnohem lepší konkurenci, multimedializován, čímž se jeho univerzalita ještě snižuje. Aktuální verze klienta má například poměrně zbytečnou podporu tzv. tZers, což jsou flashové animace vyjadřující emoce, dále Xtraz centrum, kde můžete hrát primitivní hry… Naopak poměrně vítaným zpestřením jsou tzv. xStatusy, díky kterým si můžeme nastavit velké množství různých statusů, krom obligátních Online, Aqay, NA atd.
Oficiální klient

Registrujeme ICQ

Svůj vlastní ICQ účet si můžete zřídit na oficiálních stránkách, případně přímo v oficiálním klientu. Nemusíte povinně vkládat všechny informace, stačí pouze základní (přezdívka, heslo,…). Po úspěšné registraci obdržíte zpravidla devítimístné identifikační číslo, neboli UIN. V mém případě je to například 318-823-430. S tímto číslem a heslem se pak můžete přihlásit na váš účet a začít ICQ používat.

ICQ v Mirandě

Nyní se dostáváme k, pro nás, stěžejnímu bodu. Miranda je multiprotokolový klient a v seznamu podporovaných protokolů samozřejmě ICQ nechybí. Plugin pro jeho podporu je distribuován spolu s hlavním programem, není jej tedy třeba dodatečně přidávat. Může se ale stát (a stává se to často), že AOL pozmění pár řádek zdrojového kódu a ICQ přestane v Mirandě fungovat. V takovém případě si zjistěte, zda již nevyšla nová verze pluginu na této adrese. Jinak není třeba již moc dodávat. Připojení je realizováno taktéž pomocí UIN a hesla. Bohužel nebo spíše naštěstí neoplývá plugin ICQOscarJ (jak se oficiálně jmenuje) nejnovějšími “vymoženostmi”. Nehledejte podporu videa či hlasové komunikace (celkem škoda) nebo tZers a Xtraz (obrovská výhoda). Obsaženy jsou ale již zmiňované xStatusy (nejsou nám ovšem vnucovány, jsou zobrazeny pouze jako další ikonka). Pokud vám není jasné nastavení ICQ, podívejte se na můj článek.

Závěr

Ná závěr ještě uvedu odkaz na oficiální stránky ICQ. Pokud chcete mít v ČR úspěch, bude pro vás ICQ zřejmě nepříjemnou nutností (naštěstí jsou zde Jabber transporty). Pokud úspěch nepotřebujete, kašlete na ICQ a používejte například onen Jabber, o němž se zmíníme v příštím článku. V každém případě se vyvarujte oficiálního klienta a používejte Mirandu, případně jinou open source alternativu!
Klady v ČR jej má každý, xStatusy, možnost posílat zprávy uuživateli offline
Zápory nekomunikuje šifrovaně, hrozný ofic. klient, tZers, Xtraz, přetížen, časté výpadky, časté změny v kódu

5 Votes | Average: 4.4 out of 55 Votes | Average: 4.4 out of 55 Votes | Average: 4.4 out of 55 Votes | Average: 4.4 out of 55 Votes | Average: 4.4 out of 5 (5 hlasů, průměr: 4.4 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (0)

Poslat komentář