Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Spell Checker

Spell CheckerUrčitě ji znáte a možná i denně používáte. Řeč je o kontrole pravopisu, kterou můžeme najít hlavně v textových editorech, ale i mnoha dalších programech. Pokud máte s rodným nebo jakýmkoli dalším jazykem potíže, můžete s tímto pluginem používat kontrolu pravopisu i ve vaší Mirandě…

Pozor: Plugin se nachází ve stádiu alfa verze, může být tedy nestabilní a ve výjimečných případech může způsobit trvalé následky (ikdyž se to po celou dobu užívání nestalo).

Plugin zatím není umístěn na oficiálních stránkách Mirandy. Budeme se tedy muset spokojit se stránkami autora, kde je ovšem jeho funkčnost velice kvalitně popsána. Pokud chcete aktuální verzi pluginu stáhnout, použijte tento odkaz pro Unicode a tento pro ANSI verzi. Plugin bude fungovat s tabSRMM nebo Scriverem (ANSI verze), případně lze použít upravené výchozí SRMM, které má autor na stránce ke stažení.

Přidáváme slovník a používáme

Instalace pluginu je klasická. Po instalaci si ovšem v Mirandě pravděpodobně ničeho nevšimnete. Aby začala kontrola pravopisu fungovat, bude nutné přidat slovníky. Slovníky se umísťují do složky Dictionaries v kořenovém adresáři vaší Mirandy. S pluginem samozřejmě není dodáván žádný slovník a tak budeme muset použít nějakou externí databázi. Výborná a autorem doporučovaná se nachází na Wiki stránkách programu OpenOffice (přímo česká verze). Z uvedeného odkazu stáhněte hned první slovník a soubory aff a dic, které jsou v archivu obsaženy nakopírujte do již zmíněné složky. Jelikož plugin kontroluje slovníky jen při startu Mirandy, bude třeba restart. V tuto chvíli již máme slovník přidaný ve své Mirandě. Samozřejmě můžeme slovníků použít více, přepínaní je velice jednoduché. Nyní již můžeme začít kontrolovat pravopis. Kontrola funguje zcela klasicky. Při psaní zprávy budou výrazy, které nejsou obsaženy ve slovníku, podtrhávány červenou vlnitou čarou.

Spell Checker

Pokud nad podtrženým slovem vyvoláme kontextové menu stisknutím pravého tlačítka, zobrazí se několik užitečných položek. Můžeme zde změnit slovo na jedno z navrhovaných, přidat, ignorovat nebo slovo vždy nahrazovat vloženým řetězcem. Můžeme zde také přepnout na jiný jazyk, ovšem pouze v případě, že máme ve složce více slovníků.

Spell Checker

Nastavení

Plugin si můžeme také trochu nastavit. Můžeme do něj také přidat vlajky zemí, ve kterých se mluví používaným jazykem. Na stránce autora můžete najít několik archivů s vlajkami. Osobně doporučuji ty od Angeli-Ky. Soubor s názvem flags.dll je třeba nakopírovat do složky Icons. Co se týče samotného nastavení v Mirandě, to můžeme najít v Psaní zpráv – Kontrola pravopisu (EN Message Session – Spell Checker). V otevřeném okně můžeme nastavit výchozí slovník, automatické opravování slov a také možnost ignorování slov napsaných s Caps Lockem. V pokročilém nastavení můžeme změnit styl podržení nesprávného slova, můžeme kontrolu vypnout, či přeuspořádat podobu kontextového menu. Dále už plugin nastavit nelze.

Spell Checker

Závěr

Po celou dobu užívání pluginu jsem se nesetkal s jedinou chybou a ani mně nespadla Miranda. Jedná se o opravdu skvělý doplněk pro každého, komu záleží na tom, jak jeho pravopis vypadá. Spolu s podporou vlajek a více slovníků je tento plugin opravdu bezkonkurenční…

Info: pescumastránkaUnicode ANSInemáneznámé0.0.2.1 – 9/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

3 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 5 (3 hlasů, průměr: 5 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (6)

 1. Gitas - 16. 1. 2007 20:08

  pekne by to bolo skoda ze nefunguje

 2. bberka - 16. 1. 2007 20:26

  Me to taky nefungovalo ale pak jsem tam hodil tabsrmm z posledniho buildu (hodil jsem tam i jadro a ostatni veci, delal jsem update) a uz to jede.

 3. Machi - 16. 1. 2007 20:28

  Jo, přesně tak, vzhledem k tomu, že je to alfa verze, tak je potřeba mít vždycky poslední test build Mirandy, protože jinak není funkčnost moc zaručena :)

 4. gras - 26. 3. 2007 14:14

  totálně zmatený. podtrhává polovičku slova nebo jedno pismeno ve slově.Hned sem to zrušil.

 5. Woyta - 25. 4. 2007 14:10

  Jede vam i s IRC? Me jen s ICQ.

 6. johnanz - 19. 4. 2022 5:19

Poslat komentář