Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Miranda Scripting Plugin (mBot)

Miranda Scripting Plugin (mBot)Mnozí z vás určitě touží po tom, rozšířit svou Mirandu o nějakou funkci, ovšem nenašli jste žádný vyhovující plugin? V takovém připadě se můžete pustit do tvorby vlastního pluginu, což je časově i kvalitativně náročné nebo si jednoduše napsat vlastní kód v PHP a přimět Mirandu přečíst jej. Právě k tomu slouží dnes recenzovaný mlugin MSP (známý také jako mBot).

MSP můžete stáhnout z domovské stránky autora. Pravděpodobně budete také potřebovat knihovnu php5ts.dll. Na domovské stránce autora najdete 2 verze – php514s (bez XML, DOM, FTP, sqllite, ZLIB, atd.) a php514b (plná). Jednu z těchto verzí po stažení umísťete buď do složky system32 vašich Windows nebo do kořenového adresáře Mirandy. Více informací o těchto knihovnách naleznete na http://www.php.net. Po opětovném spuštění Mirandy se vám v hlavním menu objeví položka MBot>Show MBot Console. V této konzoli můžeme instalovat skripty i pluginy do Mirandy za běhu, což je velká výhoda. Nás ale v tuto chvíli zajímá pouze první jmenovaná položka. Pokud neumíte PHP a přesto byste rádi nějaký skript zkusili, nezoufejte, na oficiálních stránkách je jich plno.

Instalujeme skript

Stažený skript obsahuje zpravidla php soubor se sebou samotným a některé skripty, využívající databázi také soubor s ní. Existují teoreticky tři cesty, jak dosáhnout instalace skriptu.

1) Soubor php nakopírovat libovolně na HDD. Spustit přes Hlavní menu konzoli mBota a přetáhnou do ní soubor PHP.

2) Obdobně jako v kroku 1) jen nepřetahovat, ale zvolit v konzoli poslední tlačítko a Install Script.

3) Soubor php nakopírovat do adresáře Miranda IM/mbot/scripts/autoload.

Vždy se řiďte dle pokynů v Read Me souboru skriptu!

Po jednom z těchto kroků je již skript nainstalován a připraven k použití. Jeho vyvolání se liší kus od kusu. My si dnes ukážeme chování skriptu Acronymer (autorem je MiCHi, více zde), který má za úkol zobrazení příchozích akronymů (zkratek jako omfg, rofl, imho, …). Potřeba je tedy plugin PopUp Plus. skript má soubor php a soubor dblite. Po instalaci skriptu stačí vyvolat příkazem !acronym_help napsaným do normálního okna pro psaní zpráv nápovědu, kde se v popupu dozvíme, že můžeme editovat dle potřeby databázi různými příkazy. Nás ale zajímá, jak plugin zobrazí příchozí akronymy. Pošle-li nám někdo zprávu s akronymem omg, zobrazí se ihned popup s podrobným vysvětlením. Pokud zrovna nemáme k dispozici nikoho na testování, ověříme si funkčnost zadáním příkazu !acronym_find omg.
Acronym
Výše popsané příkazy se skript od skriptu liší, nejlépe uděláme, pokud si po instalaci každého skriptu přečteme jeho Read Me a pokud žádné nemá, prohlédneme soubor php, kde bych měli nalézt define( “CMD_PREFIX”, “!acronym_” ); obdobný kód jako tento definuje příkaz pro vyvolání pluginu.

Závěr

Plugin MSP je výhodný pro všechny, jež mají zkušenosti s PHP a nebo chtějí prostě naučit svou Mirandu kouskům, které jí pluginy neumožní.
Hodnocení 8/10
Klady: podpora php a mysql, nepřeberné množství skriptů ke stažení
Zápory: občasné chyby

Info: piopawlustránkadownloadP/Services18.11.20040.0.3.410/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

2 Votes | Average: 5 out of 52 Votes | Average: 5 out of 52 Votes | Average: 5 out of 52 Votes | Average: 5 out of 52 Votes | Average: 5 out of 5 (2 hlasů, průměr: 5 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (7)

 1. MiCHi - 19. 12. 2006 11:01

  Mno je hezky, ze ukazujes funkcnost mBota na mym skriptu, ale mam tri veci:
  1) nezminil jsi autora skirptu, ani kde ho najit (ne, ze by mi na tom zalezelo, ale co kdyby ho nekdo chtel?)
  2) prikaz “!acronym_omg” ti nebude fungovat, pokud se podivas na syntaxi tak je to “!acronym_find omg” ;)
  3) skripty, ktere vyuzivaji databazi, tak neni nikde psano, ze tam bude soubor .dblite. je to jen a jen moje pojmenovani, nekdo si to muze nazvat uplne jinak. jinak co jsem zkousel acronymera na mbota 0.0.3.4 + PHP5.1.4 (full) tak nejak nezafungoval. moc jsem nestudoval proc, ale podle me je to spatne zkompilovanym php5ts.dll od piopawlu, protoze od PHP5.1 je knihovna SQLite mimo knihovnu php5ts.dll!!

  jinak ses v clanku prepsal a misto “skript” tam nekde mas “zkript”

 2. Machi - 19. 12. 2006 14:54

  Zdravím MiChi :)
  1) autora tu zmiňovat nemám v plánu, to patří když už tak do jiné rubriky tohoto webu
  2) díky, opraveno
  3) upraveno

 3. MiCHi - 19. 12. 2006 17:14

  mno jak myslis, ale pokud se nepletu tak i podle GPL bys mel zminit jmeno autora. ale tvoje vec

 4. Machi - 19. 12. 2006 17:37

  Tak když jinak nedáš, je tam i link, ale já jsem ti imho nic neprovedl, aby jsi mě tekhle “napadal” :(

 5. MiCHi - 20. 12. 2006 21:08

  diky, ja si to nechtel vydupat, jenom jsem upozornil, ze v ramci GPL by se mel zminit autor.
  kazdopadne jsi mi nic neudelal a jestli jsi to bral jako utok, tak to tak vyznet nemelo =)
  mno hodne zdaru se strankama, skoda ze jsi od nas (forum, MUC) odesel :(
  hodne stesti se strankama a pekny svatky

 6. Machi - 20. 12. 2006 21:14

  Tak to jsem rád, já jsem vlastně de facto ani neodešel :D Jenom jsem pak přestal mít čas a zapomněl jsem na vás. Potom jsem se na MUCu ještě stavil, ale skoro nikdo tam nebyl, tak ani nevím, jestli vlastně fungujete :( O větším angažování se na vašem fóru jsem taky přemýšlel a jdu do toho :D Šťastné a Veselé i Tobě a Vám všem u Mirandy.cz…

 7. Jimmy - 11. 8. 2008 12:55

  stránky pro stažení Acronymera zrušeny. Napraví někdo?

Poslat komentářYou can test this casino en linea website with quality black jack online or ruleta.