Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

FTP File

FTP FileJistě to znáte, chcete známému poslat přes svou Mirandu soubor a prostě to nejde. Ačkoli za poslední dobu udělaly přenosy souborů skrz protokoly velký pokrok, jsou problémy s jejich posíláním stále na denním pořádku. Pokud navíc používáte Mirandu, tak je problém u mnoha protokolů ještě umocněn. V tomto článku se podíváme na skvělý plugin, který dokáže automatizovat upload souborů na FTP…

Předně je nutné zmínit, že plugin je opravdu starým kouskem. Ovšem vzhledem k minimálním změnám v samotném jádru Mirandy je i přes téměř tříletou neaktualizaci stále schopen bezproblémového provozu. Jeho stránku můžete najít zde, případně si jej rovnou stáhněte.

Jak jsem již nastínil účel pluginu v úvodu, slouží k rychlému připojení k vašemu FTP serveru, na nějž rovnou nahraje zadaný soubor a následně pak přímo zobrazí odkaz na stažení v oknu s komunikací. Geniálně jednoduché a zároveň dokonalé, dokáže nahradit dlouhou proceduru dvěma kliknutími.

Nastavení


Po vložení pluginu a restartu Mirandy bude nejprve nutné nastavit připojovací údaje na FTP server, na který budou soubory uploadovány. Pokud nevíte o co se jedná, doporučuji relativně obsáhlý článek na Wikipedii. Pokud FTP znáte, ale žádné vlastní nemáte, je pak jednoduchá pomoc, vyberte si libovolný freehosting, některé nabízejí dokonce i 1GB prostoru zdarma, což musí každému dostačovat. To už ale odbíháme od tématu. Nastavení pluginu se skrývá pod položkou Sítě – FTP File (EN Networks – FTP File) a omezuje se jen na nejnutnější položky. Najdeme zde pouze několik kolonek pro přístupové údaje. Ty musíte znát od svého poskytovatele hostingu a nebudu se zde jimi zaobírat.

Za zmínku stojí ovšem některá nepovinná nastavení. Abychom soubory nenahrávali přímo na hlavní adresář webu, je dobré určit i složku (Pozor: Někteří poskytovatelé hostingu mají na rootu FTP ještě rozlišení domén, např. mirandakex.cz/slozkymirandakex, proto je nutné zadat i toto rozlišení). Povinná kolonka URL zase specifikuje cestu, na které nalezneme uploadovaný soubor. Nakonec se ještě zmíním o položce command after upload. FTP servery reagují na několik základních příkazů. Ty můžou například ukončit spojení nebo automaticky změnit složku. V našem případě doporučuji ukončení spojení příkazem QUIT (další příkazy jsou opět na Wikipedii).

FTP File

Uploadujeme soubor

Máme-li nastaveno, je upload už otázkou několika vteřin. V kontextovém menu kontaktu, které vyvoláme stisknutím pravého tlačítka myši nad kontaktem se nachází položka FTP File se stejnou ikonkou, jakou má běžné odesílání souboru.

FTP File

V klasickém dialogu, který se otevře stačí vybrat soubor, který se následně začne nahrávat na námi nastavený server. O průběhu jsme informováni jednoduchým dialogem.

FTP File

Po skončení uploadu je adresa souboru zobrazena přímo v poli pro psaní zpráv a jedním kliknutím ji tak můžeme poslat do éteru.

Závěr

Výhody pluginu snad ani není nutné zmiňovat, ušetří vám mnoho práce a radikálně usnadní posílání souborů vašim přátelům.

Info: superjoelstránkadownloadP/Services14.12.20030.0.1.19/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

3 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 53 Votes | Average: 5 out of 5 (3 hlasů, průměr: 5 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (5)

 1. kirby! - 14. 2. 2007 18:15

  Tak tak, používám už dlouho, nemohu než doporučit :).

 2. seejey - 16. 2. 2007 0:08

  Akvely plugin. Uz niekolko krat mi zachranil zivot ;-) Len teraz mi skonci zmluva s poskytovatelom netu (mal som od nich aj web priestor bez poplatku), tak budem musiet najst nejaku alternativu, teda nejake dobre FTP zadara (dostatocne rychle prenosy). Tak ak ma niekto tip, bude rad.

 3. david - 14. 3. 2007 10:18

  Poraďte mi někdo jak to mám nakonfigurovat přes proxy.Díky

 4. pavolzetor - 12. 5. 2007 21:55

  celkom dobre pre verejne publikovanie necoho

 5. Johnny - 21. 5. 2008 1:30

  mam taku otazocku .. ako zrusim odosielanie na http://FTP.. pretoze ked kliknem nahodou iny subor ako som chcel tak to tam zacne nahravat a nahrava az do konca.. neda sa to nijako prerusit?? dik

Poslat komentář