Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Yaho’s Miranda Pack

Yaho's Miranda PackJak jsem v dnešním prvním článku slíbil, tak také plním. Tento článek je prvním kouskem v nové sekci Packy, ve které pro vás budu recenzovat slavné i méně slavné, známé i méně známé Miranda packy. Jako první dostal tuto čest Yaho’s Miranda Pack.

Instalace

Pokud si nechcete číst zbytek článku, tak vězte, že pack najdete na této adrese, kde se také nachází ty nejdůležitější informace a samozřejmě možnost stažení. Hned na začátku si nejspíše povšimnete dvou verzí packu – Light Edition a Dark edition. První z obou jmenovaných je vyvedena celá do světlé barvy, zatímco druhá je naopak černá. O tom ale později. Po stažení jedné z těchto verzí vám na disku přibude asi 6Mb velký soubor rar. Jedná se o samorozbalovací archiv, takže stačí otevřít a určit cestu pro rozbalení. Poté již není potřeba dalšího nastavování a můžeme Mirandu ihned spustit a po zadání ICQ UIN či Jabberu i používat.

Vzhled

V obou barevných variantách je vzhled opravdu velmi vyvedený. Všechno je barevně sladěno a vzhled CL i ML (okno s kontakty a okno pro psaní zpráv) spolu nádherně korespondují. Jedná se asi o jedno z nejlepších barevných “schémat”, které jsem u Miranda packů kdy viděl. Posuďte sami z přiložených obrázků. Subjektivně musím říci, že mi bílé provedení sedlo mnohem více, je to ovšem věc názoru a černé není v žádném případě špatně provedené.

Yaho's Miranda Pack Yaho's Miranda Pack

Stejně jako je skvěle zpracovaný vzhled obou oken, je skvěle zpracovaný i vzhled informačních bublin a popupů.

Yaho's Miranda Pack Yaho's Miranda Pack

Yaho's Miranda Pack

Funkčnost

Pokud bychom chtěli pack zařadit do jedné ze škatulek podle určení (pro začátečníky/pokročilé), spadal by někam mezi. Nabízí i spoustu funkcí, které by uspokojily také pokročilejší uživatele. Za všechny můžeme zmínit plugin Updater, který se mi k začátečníkům příliš nehodí, protože mnohdy nemusí být určitá aktuální verze pluginu kompatibilní s pluginem jiným, což začátečníka může od používání Mirandy odradit. Líbí se mi přítomnost pouze dvou nejpoužívanějších protokolů (ICQ, Jabber). Další skladba pluginů je poměrně klasická. Použit je Modern Contact List, kterému sekunduje tabSRMM a History++. Mezi pokročilejší packy jej posouvá přítomnost Database Editoru++. Nechybí ani, již pomalu klasické, pluginy PopUp Plus, mTV, mRadio, Weather Protocol či SmileyAdd. Autora chválím za použití lepšího pluginu Tipper, který slouží pro zobrazování informačních bublin nad kontakty. Naopak je poměrně zbytečné nechávat v packu počasí Prahy a Brna a dvě rádia. Současná nefunkčnost pluginu mTV je řešena pluginem mTV Updater, který nabízí zřejmě nejsnadnější možnosti aktualizace televizního programu. Mezi příjemné doplňky patří například informování o přehrávané skladbě ve Winampu pomocí pluginu Winamp Track či možnost výpisu z pluginu Version Info.

Co mě hned z počátku zklamalo, bylo přemrštěné množství popupů informujících snad o všech událostech v seznamu kontaktů. Pokud máme deset kontaktů, dá se to přežít, pokud jich však máme stovky, tak budeme patrně pořád zahlceni. Nicméně není to nic, co by se nedalo vypnout. Pack je celkově poměrně hodně zaměřen na multimédia a práci s kontakty. Dokládá to například vypisování aktuálního statusu do ML pomocí pluginu Status Message Retriever nebo již zmíněný Winamp Track. Autor si zaslouží pochvalu také za použití pluginu FTP File, který dokáže rychle nahrát soubor na FTP a dát jej druhé straně k dispozici ke stažení.

Smajlíci, zvuky, ikony a uspořádání složek

Ačkoli patří smajlíci a ikony spíše už k celkovému vzhledu, rozhodl jsem se jim věnovat samostatnou kategorii. Použití mírně poupravených Logans Smileys nepovažuji za příliš šťastné řešení, nicméně je to spíše můj subjektivní pocit. Naopak ikony byly zvoleny opravdu perfektně a jsou pro použitý vzhled jak dělané. Zvuky jsou ovšem neméně povedené a k většině desktopů padnou skvěle. Poslední chvála se týká uspořádání struktury složek. Jsou totiž uspořádány opravdu skvěle, zůstala zachována jednoduchost základního uspořádání a listování ve složkách je tak velmi přehledné.

Závěr

Ačkoli nepatří tento pack mezi ty nejznámější, je provedený opravdu perfektně a nemusí se stydět ani v konkurenci těch nejlepších packů. Můžu jej doporučit všem začínajícím a středně pokročilým uživatelům, kteří nechtějí konfigurací svého miláčka trávit desítky hodin a přesto chtějí kvalitu…

Klady: skvěle sladěné CL a tabSRMM, najdou si v něm své začátečníci i profesionálové, dvě verze vzhledu, přítomnost ICQ i Jabberu
Zápory: přehršel popupů

Hodnocení:
vzhled 10/10
funkčnost 8/10
zvuky 9/10
celkem 9/10

Info: Yahostránka/download2.19/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

10 Votes | Average: 4.9 out of 510 Votes | Average: 4.9 out of 510 Votes | Average: 4.9 out of 510 Votes | Average: 4.9 out of 510 Votes | Average: 4.9 out of 5 (10 hlasů, průměr: 4.9 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (0)

Poslat komentář