Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

MirandaPack Eternity

MirandaPack EternityPo delší době je zde další recenze, i když méně známého, packu jménem Eternity. Na diskuzním fóru miranda.cz jsem v podpisu uživatele jarvis zahlédl zajímavý banner a odkaz na domovskou stránku tohoto packu. Na první pohled povedené, barevně sladěné, zkrátka velice pěkné stránky. O samotném Eternity packu se toto bohužel již říci nedá…

Instalace a první spuštění

Pack si můžete stáhnout z této stránky. Bohužel moc informací na nich nenaleznete, pouze odkaz ke stažení a výpis nejzákladnějších pluginů. První zarážející věcí je fakt, že archiv je velký 18MB a pack navíc vyžaduje Visual C++ knihovny, které musíte před používáním packu nainstalovat – další 2MB. Po rozbalení se dočkáte velice nepříjemného překvapení – zjistíte totiž, že v samorozbalovacím archivu se nalézá další archiv typu UHA a další pochybné a zbytečné NFO soubory, ve kterých se například dozvídáme, že program není cracklý, ale freeware. V readme se dočtete, že archiv rozbalíte spuštěním souboru „UNPACK_ROZBALIT_AUSPACKEN.bat“. Po, v pořadí druhém, rozbalení zjistíte, že celý pack má neuvěřitelných 70MB a pro bezproblémové používání musí být umístěn ve složce C:\Program Files\miranda\. Složku tedy přejmenujte na „miranda“ a přesuňte ji do Program Files. Nyní můžete pack konečně spustit, všimněte si také několika DLL souborů v kořenovém adresáři. Osobně nemám nejmenší tušení, k čemu některé jsou.

Po spuštění se objeví vcelku povedený splash screen a známé okénka, do kterých se zadávají přihlašovací údaje pro ICQ a IRC. Hned poté vyskočí další okénko upozorňující na nové verze některých pluginů. Aktualizace stáhněte, Miranda se sama restartuje. Z nějakého důvodu se s Mirandou otevře i prázdné DOSové okno, kterého nevím jak se zbavit.

Vzhled

Na první pohled je vzhled contact listu povedený a originální, po bližším prozkoumání bohužel najdeme spoustu nedokonalostí, jako jsou okraje nebo nehezky se roztahující pozadí. Contact list je vždy částečně transparentní, i když má focus. Když contact list hover nebo focus nemá, je více transparentní a zároveň se zatmaví i contact list (funkce Fade out), takže když nad list zase myší najedete, transparence se sice změní, ale contact list je stále nečitelný. Musite do něj kliknout. Nečitelnost je sama o sobě velký problém – autor použil font Candara a zvláštní Outline efekt, který jednoduše písmo rozmazává.

MirandaPack Eternity MirandaPack Eternity

To samé platí o popupech. Objevují se na neobvyklém místě – nahoře vlevo – a bohužel i u nich je nastavena transparence, takže uživatel musí myší nad tento popup najet, aby si mohl pořádně obsah přečíst. Barvy jsou přinejmenším zajímavé a co v popupech znamená „(U)“ bohužel také netuším. Je použit skin ReXPMC.

MirandaPack Eternity MirandaPack Eternity

TabSRMM container je naproti contact listu zhola odporný – celé okno je bílé. Do něj je zasazen tmavý message log, což nedává smysl – celý pack je světlý, ale ML je tmavý. Použití smajlíci jsou mixem smajlíků z ICQ4 a ICQ5. Na obrázku si všimněte záložek. Člověk by si myslel, že tlustá čára zvýrazňuje záložku, která je označená. V tomto případě je to přesně naopak a za dobu testování jsem se již několikrát překlikl. Tlačítka určená pro minimalizaci/maximalizaci/zavření okna se chovají zvláštně a nejsou nijak odlišena.

MirandaPack Eternity MirandaPack Eternity

Funkce

Eternity pack obsahuje neuvěřitelných 122 pluginů, 71 aktivních, 51 neaktivních. Z tohoto ohromného počtu si můžete sami udělat obrázek, jak asi může být celý pack nepřehledný a složitý. Rozhodně není určen začátečníkům. Funkcí je zde tedy požehnaně a obyčejný smrtelník je nejspíš všechny nikdy nevyužije. Pack obsahuje i spoustu „otravných“ funkcí nebo „otravného“ nastavení. Například vypnutý Drag&Drop, takže skupiny si v seznamu neuspořádáte, nebo zdvojené popupy způsobené dvěma pluginy plnícími stejnou funkci.

Celkem 71 zapnutých pluginů způsobí také to, že je ve všech menu obrovské množství položek. Autor packu tento problém vyřešil jednoduše, a to tak, že je skryl včetně základních položek jako je „Message“ a „File“, takže soubory nelze odeslat jinak, než přesunutím souboru z průzkumníka do okna konverzace. Aktivních pluginů, které nakonec mají své položky skryté je v Eternity packu spousta. Je to jako kdyby tam pluginy nebyly vůbec.

Zpět k „opravdovým“ funkcím tohoto packu. Contact List používá plugin clist_modern, k zobrazení Message Logu je používán tabsrmm_mod, který stejně jako u ICQ vydává zvuky, když píšete. Dále jsou to neodmyslitelné prvky jako History++ na správu historie, SmileyAdd na smajlíky, UserInfoEx na detajly kontaktů a Popup Plus na zobrazení popupů. Pack obsahuje i Spellcheck, který automaticky podtrhává slova, která nejsou ve slovníku. Tento plugin je bohužel nepoužitelný, pokud jste zvyklí psát bez diakritiky. Je obsažen i plugin IEView jako alternativní vzhled message logu. Výchozí šablona má ovšem nějaké problémy s vykreslováním a dochází k chybám. Je zbytečné vypisovat funkci každého dalšího pluginu – je jich zkrátka tolik, že vaše Miranda bude připomínat superpočítače, které používají v NASA.

Ikony, Smajlíci, Zvuky

K ikonám není co říci. Autor sice přibalil více než 10 ruzných icon setů, neodhodlal se ale žádné nastavit. Kromě mRadio jsou u všech protokolů výchozí panáčci. Co se týká smajlíků – jak již bylo řečeno, jedná se o mix ICQ4 a ICQ5 smajlíků, což je podle mě prostě něco strašného. O roztahování řádků raději mluvit nebudu. Zvuky jsou něco hrozného. Jsou sice zajímavé, ale v pozadí je velký šum, jako by byly nahrávány z bedýnek přes mikrofon zpět do počítače. V packu je i zvuk „po spuštění“, který je také zajímavý, ale je z nějakého důvodu vypnutý.

Závěr

Můj osobní názor je: Eternity pack je vtip mezi ostatními MirandaPacky. Při instalaci jsem nevěděl, jestli se mi to zdá, jestli se mám smát, jestli to jarvis myslí vážně. Vzhledově mě zaujal jen Contact List. Počet pluginů je něco šíleného, 70MB ve více než 1400 souborech je směšných a to DOS okno – nevím, co si o něm mám myslet. Ale samozřejmě každý má jiný názor.

Klady: vzhled contact listu, pěkný web
Zápory: vše ostatní

Hodnocení:
Vzhled: 3/10
Funkčnost: 4/10
Zvuky: 2/10
Celkem: 3/10

Info: jarvisstránka/downloadMiranda IM 0.7 #203/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

Pozn: Autorem článku je Koki, děkujeme…

7 Votes | Average: 4 out of 57 Votes | Average: 4 out of 57 Votes | Average: 4 out of 57 Votes | Average: 4 out of 57 Votes | Average: 4 out of 5 (7 hlasů, průměr: 4 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Komentáře (11)

 1. Proteus - 14. 4. 2007 23:51

  Pack som neskúšal, ale podla Koki-ho hodnotenia, je to asi zlý vtip medzi packmi. Pri čítaní recenzie ma najviac ohúril počet pluginov. a hlavne tých neaktívnych. Prečo sú vlastne tam? nepraktické. A počet aktívnych? Bežný užívateľ ich nevyužije ani polovicu. ani ja by som z nich nevyužil viac ako 40%. a to sa nerátam medzi bežných užívateľov. Urobil som pár packov, ale nemali takéto problémy ako tento.
  A DOS okno pri mirande? to je čo za trik? To bude asi nejaká chybka. Nechápem a ešte som sa s tým pri skúšaní a vytváraní mirandy nestretol.

  Zrejme to najprv chcelo dôkladné testovanie, ako ho hned uviesť na svetlo sveta. Pretože v takom stave v akom sa pack nachádza je odsúdený do zabudnutia.

  Píšem len na základe recenzie. Neskúšal som ho. Ale Kokiho pokladám za odborníka vo veci mirandy, môžem sa na jeho odborné hodnotenie spoľahnúť. Možno niekto iní bude mať iní názor. Ja som vyjadril ten svoj.

 2. Machi - 15. 4. 2007 8:31

  Já jsem pack zkoušel a musím říct, že Koki má v recenzi bohužel docela pravdu. Je evidentní, že byl pack vydán mnohem dříve, než by bylo zdrávo a hlavně s obrovským množstvím funkcí, které nikdo nikdy nemůže využít. Jakoby v tom měl autor tak trochu úchylku :D

 3. s3icc0 - 15. 4. 2007 17:22

  mno, já sem tenhle pack študoval už tak před novým rokem . .. a tak y se mi ani trochu nelíbil .. .zbytečně moc nevyužitelných fcí a vzhled mě připadal jako kdyby to dávala dohromady devítiletá dívenka:-! (teda nic proti lolitkám:D)
  jinak autor mi na otázku “proč tolik pluginů?” odpověděl stejně jako Wolf: “Ty pluginy z toho packu dělaj co je” :D jinak oproti wolfovu packu je to teda opravdovej shit s prominutím….

 4. Str4wberry - 15. 4. 2007 18:42

  Klady: vzhled contact listu, pěkný web

  Tak to mě dostalo. CL je lehce upravenej XPK a na webu skoro nic není.

  Připadá mi to jako “všehochuť-pack”.

 5. Koki - 15. 4. 2007 18:51

  Str4wberry: Kdo tu “recenzi” psal… ja nebo ty? :D Ja preci nerikal, ze jsou stranky dobre. Jen, ze jsou hezke.

 6. mhr2007 - 15. 4. 2007 20:55

  Stanul sem ho a vyzkoušel jestě před touto recencí, a nezbývá mi než souhlasit. Naprosto neodladěny, nedotaženy od konce :(

 7. Str4wberry - 16. 4. 2007 18:42

  Koki, jasne. Chapu to, ale přišlo mi drsný, že jedna ze dvou kladů je hezký web.

 8. Nehet - 3. 5. 2007 9:41

  Jak se jmenuje ten použitej skin? Připadá jako vylepšenej xp_pixelperfect. Rád bych ho použil.

 9. Robyer - 4. 6. 2007 13:49

  K tomu dos oknu… myslím že je to k pluginu mathmodule,kterej to k něčemu potřebuje :-D

 10. denwerko - 11. 6. 2007 17:56

  jedine co sa mi na tom packu paci je ten upraveny skin …

 11. Marouuuš - 23. 7. 2008 6:12

  Zdravííím lidičky… Zhaaaniíím MIRANDU aby byla komplet v češtine……. poraadiite mi někdo prosííím…..????? diiikec předem marecek.zapl@seznam.cz

Poslat komentář