Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Miranda IM WELL.DONE pack

Miranda IM WELL.DONE packMiranda IM WELL.DONE pack způsobil svého času velký poprask mezi všemi dosavadními Miranda packy. Jeho autorem je totiž jeden z nejpopulárnějších blogerů v našich končinách a sice Radek Hulán. Nedávno jsme se dočkali aktualizované verze packu a tak Vám přináším jeho recenzi…

Instalace a první spuštění

Stránku packu můžeme najít přímo na autorově blogu pod touto adresou. Skrývá se pod ní podrobný popis schopností packu a také seznam pluginů. V druhém odstavci lze také nalézt odkaz pro stažení. Pokud máte s packem nějaké potíže, doporučuji zavítat také do sekce fóra Miranda.cz, která je pro packy přímo vyhrazena. Po stažení a prvním spuštění instalačního exe souboru stačí pouze jedno kliknutí tlačítkem a pack se nám rozbalí do zvolené destinace. Poté už je postup ryze standardní, při otevření spouštěcího souboru jsme vyzváni k vložení údajů pro připojení k ICQ. Toto okno je ovšem jediné, žádné další nás již nebudou obtěžovat. Pokud ale používáte vícero protokolů, je pack schopen zprostředkovat i MSN a Jabber, který je ovšem nutno nastavit dodatečně. Chválím použití tří nejpoužívanějších/nejlepších protokolů současnosti. Začínající uživatel je alespoň mírně tlačen k použití lepšího protokolu, nežli ICQ.

Vzhled

O vzhledu tohoto packu by se dalo dlouze psát. Důraz je sice kladen na maximální přehlednost a jednoduchost, ale podle mého názoru nemůže kvalita tohoto provedení urazit ani profesionálnější uživatele. Pro okno s kontakty je použit trochu netypicky Clist Nicer+, což je ovšem skvělý plugin pro jednoduché vzhledy, kterým tento pack jistě disponuje. Plugin pro komunikaci je již klasický, nejpoužívanější tabSRMM. Je škoda, že neladí s oknem s kontakty trochu více. Nicméně jeho provedení je opět brilantní. Pro vlastní záznam komunikace byl použit plugin IEView, s nímž můžeme pomocí CSS stylů nadefinovat podobu záznamu hovoru. Této možnosti autor dobře využil a záznam hovoru vypadá opravdu skvěle. Ostatně posuďte sami na screenshotech. Skvělé je také použití hover efektu na okno s kontakty. Pokud se pohybujete s kurzorem mimo jeho plochu, je průhledné, pokud ovšem najedete na něj, okamžitě se zobrazí v plných barvách. Podobně je řešeno i okno s rozhovorem, zde je ovšem nutné kliknutí.

Pozn: vlevo neprůhledná verze, vpravo průhledná

Neprůhledné okno s kontakty Průhledné okno s kontakty Neprůhledné okno s hovorem Průhledné okno s hovorem

Mezi další grafické prvky, na které se podíváme, patří vyskakovací okna při najetí na kontakt, provedení popupů, smajlíci, ikony, zvuky a záznam historie. Vyskakovací okno s informacemi je řešeno, jako již tradičně, pluginem Tipper. Vzhled těchto oken si však zaslouží drobnou výtku, protože pravá lišta není dostatečně velká a vůbec barevné provedení je podivné. Nicméně se jedná spíše o drobnou vadu.

Vyskakovací okno

Co se týče popupů, tak zde není prakticky co popisovat, protože v základu je použit výchozí vzhled. K dispozici je ovšem ještě několik dalších, které se vám pravděpodobně budou zamlouvat mnohem více.

Popupy

K zobrazení smajlíků je používán tradiční SmileyAdd a i jejich výběr je podle mého názoru dokonalý. Jedná se o skvělý ksk set, který obsahuje všechny používané i méně používané ksichtíky. Použité ikony jsou také povedené, všechny pocházejí z jednoho setu a tak k sobě skvěle sedí, ostatně posuďte sami z přiložených screenshotů. Poměrně odbyty byly však zvuky, zvukové upozornění je přiřazeno jen několika málo událostem a navíc se jedná o důvěrně známé Windowsovské zvuky, což každému nemusí dělat dobře.

Poslední vzhledovou částí je provedení historie komunikace. Toto okno má podobné barevné provedení, jako vlastní záznam komunikace, což může být pouze ku prospěchu.

Historie komunikace

Funkce

V této recenzi se raději vyhnu rozdělení packu mezi začátečníky a pokročilé. Jednak to moc dobře nejde a hlavně je tento pack spíše pro oba typy uživatelů. V packu totiž najdeme i spoustu pluginů vhodných spíše pro pokročilejší, celý výpis získáte na domovské stránce. Mezi pokročilejšími pluginy stojí za to zmínit Database Editor++ pro editaci databáze vaší Mirandy, HistoryStats pro podrobné informace o vašem chatování, StopSpam jako jednoduchý antispam nebo třeba Extended UserInfo pro rozšířené informace u uživatelích. Dále můžeme v packu najít spousty klasických pluginů. O rádio se stará mRadio, o televizní program mTV, StartupStatus pro nastavení výchozího statusu při startu a spousty dalších. Co mě na packu nejvíce je šílená vlezlost pluginu RSSNews. Ten totiž při každém spuštění Mirandy zobrazí hromadu popupů s novými zprávami. Samozřejmě není problém tuto funkci vypnout, ale při množství vložených RSS kanálů to měl autor udělat spíše sám. Výhodou je, že pack obsahuje větší množství pluginů, které jsou neaktivní. Pokročilejší uživatel si tak může jednoduše zvolit další rozšíření…

Závěr

Aktuální verze pluginu je opatřena jádrem verze 0.6.3. je to sice relativně nová verze, ale autorem jsem byl ujištěn, že se žádné další updaty nechystají. Maximálně další aktualizační, který ovšem nepřidává žádné nové funkce. I tak se ovšem jedná minimálně o solidní začátek s Mirandou a o slušný stavební kámen pro budoucí pokusy…
Klady: vhodný pro začátečníky i pokročilé, povedené provedení, skvělá funkční výbava
Zápory: nebudou nové verze, mizivá technická podpora od autora, mnoho popupů s RSS

Hodnocení:
vzhled 9/10
funkčnost 9/10
zvuky 6/10
celkem 9/10

Info: Radek Hulánstránka/download1.3.09/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

5 Votes | Average: 4 out of 55 Votes | Average: 4 out of 55 Votes | Average: 4 out of 55 Votes | Average: 4 out of 55 Votes | Average: 4 out of 5 (5 hlasů, průměr: 4 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (1)

  1. Ladic - 12. 2. 2007 21:47

    Tak tenhle pack používám. Po drobných úpravách (typing_notify, jíné smajlíky, vypnutí rámečku a průhlednosti, smazání všeho nepotřebného od RSS až po rádio..a spousty dalších drobností) sem s ním více než spokojený.
    Jednou, až si najdu čas na vlastní mirandu však použiji clist_modern.

    Co se Tipperu týče, toho divného ztvárnění barev jsem si taky po prvním spuštění všiml, stačí však nastavit šířku pruhu vlevo a je po problémech.

Poslat komentář