Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

ATom’s Miranda Pack

ATom's Miranda PackDnes se na našich stránkách budu věnovat již třetímu packu. Onen vyvolený nese název ATom’s Miranda Pack. Pokud se vám nechce trávit spoustu času konfigurací Mirandy, je Miranda pack přesně pro vás. Zdá právě tento se dozvíte uvnitř…

Instalace a první spuštění

Vzhledem k tomu, že pack nemůžete najít na žádné vlastní adrese, budeme se muset spokojit se sekcí, která je mu vyhrazena na fóru Miranda.cz. Tato sekce mimochodem funguje jako helpdesk, takže pokud máte s pluginem nějaký problém, nebojte se ozvat. Aktuální verzi packu můžete vždy nalézt v tomto tématu. Pack je šířen v zabalené podobě v archivu zip, neobsahuje žádnou samorozbalovací funkci, takže jej stačí rozbalit do vybrané složky a můžete s ní hned pracovat. Už při prvním spuštění se ti zasvěcenější dočkají prvního pozitivního překvapení. Pack vám totiž umožní vytvořit si vlastní profil a až poté do něj automaticky naimportuje potřebná nastavení. Můžete si tedy zvolit vlastní jméno profilu. Dále už stačí nastavit klasický ICQ UIN a heslo a můžete pack začít používat. ICQ je bohužel jediným protokolem, který je zde obsažen. Podle mého názoru by si místo zasloužil i dnes už poměrně rozšířený protokol Jabber. Nicméně samozřejmě není problém jej doinstalovat, jenom musíme počítat s nutností přidání ikonek atp. Dále je ve stavovém řádku zastoupena pouze ikonka pluginu mTV. Pokud bych měl pack rozdělit podle zaměření, patřil by spíše do kategorie pro začátečníky. Dokazuje to pouze jeden protokol a třeba také absence mnoha profesionálnějších pluginů jako je například Database Editor++.

Import do vašeho profilu

Vzhled Cl a tabSRMM, smajlíci, ikony a zvuky

Hned na začátku se musím přiznat, že mi vzhled toho packu příliš do oka nepadl. Je jasné, že se autor snažil o co největší jednoduchost, nicméně například tabSRMM není se seznamem kontaktů příliš barevně sladěno a hlavně tabSRMM používá lištu vašich Windows, kdežto seznam kontaktů má lištu vlastní. Naopak použitím CSS stylů v IEView je podoba záznamu vaší komunikace poměrně zdařilá. Co mě ze začátku zarazilo je velikost obou dvou oken. Pravděpodobně autor používá vysoké rozlišení, ovšem u většiny ostatních bude nutno zmenšovat okno pro psaní zpráv i seznam kontaktů na mnohem menší velikosti.
ATom's Miranda Pack ATom's Miranda Pack

S čím si autor bohužel moc nevyhrál je vzhled popupů a mToolTipu. U popupů je použito poměrně obyčejného skinu Black Stone. Druhý jmenovaný plugin na tom není o mnoho lépe. Je v něm použit výchozí vzhled. I když samozřejmě většině uživatelů bude pravděpodobně postačovat. Ovšem například jeho zelená barva se k setu vyloženě nehodí. Posuďte sami:

ATom's Miranda Pack

ATom's Miranda Pack

Nyní bych rád přešel k použitým smajlíkům, ikonám a zvukům. U smajlíků vsadil autor na staré smajlíky, kteří byly použiti v oficiálním ICQ klientovi ICQLite4 či 2003b. Vzhledem k tomu, že je pack primárně určen pouze pro uživatele ICQ, neberu jejich použití jako zápor, ale spíše naopak. Ikonkám není co vytknout. Do vzhledu skvěle zapadají, akorát si autor mohl dát práci s nalezením reprezentativnějších ikonek pro plugin mTV. Zvuky jsou podle mého názoru poměrně odbyty. Je jich pouze pár a navíc mnoho důležitých akcí Mirandy zůstane bez zvukového doprovodu. Například dokončení či chyba přenosu souboru. Složky uvnitř adresáře Mirandy jsou ponechány svému osudu, organizovány jsou pouze soubory profilu, které se vyskytují v jedné složce s jeho názvem…

ATom's Miranda Pack

Funkce

Nyní se dostáváme ke stěžejní části recenze každého packu. Jak jsem již napsal na začátku článku, pack je určen spíše pro začínající uživatele a může tak sloužit jako výborná náhrada oficiálního ICQ klienta, která má ovšem několik příjemných bonusů. Co se týká základních pluginů, tak je pro seznam kontaktů použit Modern Contact List, pro psaní zpráv tabSRMM v kooperaci s IEView a SmileyAdd. Nechybí samozřejmě ani plugin PopUp Plus. Pokročilejší uživatele určitě potěší přítomnost pluginu SecureIM, který dokáže zprostředkovat šifrovanou komunikaci i v jinak nešifrovaném ICQ. Dále obsahuje pack několik již poměrně klasických pluginů jako je mTV, mToolTip, Send Screenshot, Typing Notify, Alarms, Keyboard Notify, Fingerprint nebo Crash Report. Pack obsahuje ovšem i několik dalších pluginů, které už tolik standardní nejsou. Potěší česká kontrola pravopisu poskytovaná pluginem Spell Checker. Pro výpis pluginů a verze Mirandy je obsažen plugin Version Info, pro podrobnou správu a organizaci historie History++, pro statistiky historie HistoryStats nebo třeba Smart Auto Away pro pokročilou správu automatických změn stavů. Pokud si chcete prohlédnout plný seznam pluginů včetně jejich verzí, můžete tak učinit v tématu fóra Miranda.cz.

Závěr

Pokud vyzněla recenze tohoto packu ryze negativně, není tomu tak. Ačkoli výrazně pokulhává za svými již recenzovanými konkurenty hlavně v oblasti vzhledu, najde si určitě nějaké příznivce, kteří precizní a barevný vzhled tolik nevyžadují. Malou nevýhodou může být to, že je pack k dispozici pouze pro Windows 2000, XP, 2003 a Vista (ovšem to už v dnešní době dělá většina packů)…

Klady: opravdu jednoduchý, dobrá náhrada ICQ5(.1)
Zápory: horší výbava,  vzhled  CL a tabSRMM není sladěn

Hodnocení:
vzhled 4/10
funkčnost 8/10
zvuky 4/10
celkem 5/10

Info: ATomstránka/downloadv3 beta 65/10
(pro informace najeďte na hodnoty myší)

1 Votes | Average: 4 out of 51 Votes | Average: 4 out of 51 Votes | Average: 4 out of 51 Votes | Average: 4 out of 51 Votes | Average: 4 out of 5 (1 hlasů, průměr: 4 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (5)

 1. Erlandis - 6. 1. 2007 19:25

  “U smajlíků vsadil autor na staré smajlíky, kteří byly použiti v oficiálním ICQ klientovi verze 5.”
  - tyhle smajlíky jsou z ICQLite4 (a mylsium že i ze starších – 2003b) z ICQ5 jsou tyhle: http://mirandapack.wz.cz/images/Screen.jpg

  a jeste:
  Závěr
  Pokud vyzněla recenze tohoto ***pluginu*** ryze negativně,…
  - mylsim ze tam melo bejt packu.

  Ale jinak GJ, je dobre ze to nekdo hodnotí. Samozrejme ze je to subjektivni nazor, ale i tak, pro nováčka určitě lepší přečíst si o packu něco než zkoušet jeden po druhým :)

 2. Machi - 6. 1. 2007 19:48

  Jo, jasně, po napsání článku jsem začal o těch smajlících pochybovat, protože když jsem onehdá ještě používal verzi 2003b, tak jsem si ty smajly nemohl vybavit :) Díky za nakopnutí… Plugin opraven. Nesnažím se packy hodnotit přespříliš subjektivně, zrovna třeba u tohoto packu si myslím, že uživatel, který přechází z relativně grafikoidního vzhledu ICQ5.1 bude prostě bílým vzhledem zklamaný, ale samozřejmě to nemusí být pravidlem. Proto vždycky přikládám dost screenů…

 3. ATom - 9. 1. 2007 13:31

  Já bych jen doplnil, že pluginy pro další protokoly. jako jabber, tam jsou ve složce “plugins/_off”. Pokud někdo chce další protokol, stačí s té off složky přehodit přími do plugins a restartovat Mirandu. Ikony pro všechny základní protokoly tam také jsou.

  Ten pack vzniknul tak, že jsem si udělal Mirandu sám pro sebe a pár známých ji chtělo, tak jsem ji jen nepatrně upravil a publikoval. Nikdy nebylo mým cílem vytvořit něco uchvatného.

 4. ATom - 9. 1. 2007 13:31

  Jinak díky za recenzi ;-)

 5. janiiik - 25. 4. 2008 21:00

  nejsou to náhodou smajlíky ze skypu???

Poslat komentář