Vše, co chcete vědět o programu Miranda IM…

Instalujeme pluginy

Instalujeme pluginyV prvním díle nového seriálnu Instalujeme se podíváme na hlavní a nejdůležitější činnost ihned po začátku používání Mirandy a sice instalování pluginů. Instalaci samotného klienta popisujeme již v článku Instalace Mirandy. Čtěte dále…

Co je plugin

Slovo plugin vzniklo z anglického sousloví plug in, toto sousloví nejlépe vyjádříme v češtině jako zasunutí do něčeho. Do češtiny je překládán jako zásuvný modul a tak se také skutečně chová. Program, který pluginy podporuje umožňuje přidávat nové funkce, aniž by musela být aktualizována hlavní aplikace. Většinou se jedná soubory dll instalované do složky plugins v domovském adresáři programu. Tak přesně funguje i přidávání pluginů v Mirandě, ale o tom později.

Stahujeme pluginy

Nejdřive musíme samozřejmě vědět, jaký plugin chceme a co má umět. To se můžeme dozvědět třeba z recenzí na našem portálu a nebo procházením originální databáze pluginů Mirandy na adrese http://addons.miranda-im.org. Zde jsou pluginy aktualizovány přimo jejich tvůrci a jsou řazeny do přehledných kategorií. My si například pro náš článek vybereme rozšíření Weather Protocol (zobrazování počasí). Otevřeme si již zmiňovanou stránku http://addons.miranda-im.org a do vyhledávání zadáme Weather Protocol. Ihned prvním výsledkem bude námi hledaný plugin. Ovšem není tomu tak vždy, doporučuji si u vyhledaných výsledků prohlédnout i sekci a ověřit si tím, že spadá skutečně do sekce Plugins a ne například do skinů. U našeho pluginu takové problémy řešit nemusíme a otevřeme si hned první stránku. V zobrazeném okně se nachází tabulka s informacemi o autorovi, případně se screenshotem a zdrojovým kódem. Pod touto tabulkou se nachází samotné informace o pluginu, samozřejmě v anglickém jazyce. Nejduležitější je tlačítko Download, které nám přímo nabídne ke stažení archiv s pluginem. Po stažení musíme soubor rozbalit (např. pomocí programů Total Commander, WinRAR, WinZip, Power Archiver, …) do požadované složky. To může být někdy problémem, pozorně si všímejte uspořádání složek v archivu. Obsahuje-li archiv složku plugins a další složky, je nutné rozbalovat přímo do domovského adresáře Mirandy (výchozí C:Program FilesMiranda IM), pokud takovou složku neobsahuje a je v něm zrovna dll soubor pluginu (zpravidla obdobný název jako plugin samotný, v našem případě weather.dll) rozbalíme tento archiv přímo do složky plugins. Při všech těchto úkonech můžeme mít Mirandu stále spuštěnou.

Instalujeme pluginy

Plugin máme tedy nakopírován, nyní je třeba Mirandu zavřít a znovu spustit, aby plugin začal fungovat. Po provedené tohoto úkonu nám jeho název přibude v seznamu doplňků (nastavení Pluginy nebo Plugins v angličtině).
Plugin
Většina pluginů má také své nastavení, které se zobrazí buď jako podsekce Pluginů nebo jako samostatná sekce. V našem případě jsou to 2 podsekce.
Pluginy
Plugin má již nyní plný účinek a můžeme jej začít používat. Například u našeho pluginu stačí přidat do seznamu města pro sledování počasí a je hotovo. Doporučuji také často sledovat, zda plugin nemá již novější verzi, protože ty často opravují spoustu chyb.

Závěr

Doufám, že vám tento návod pomohl a od dnešního dne nebudete mít problém nainstalovat sebesložitější přídavný modul do vaší Mirandy :)

5 Votes | Average: 4.6 out of 55 Votes | Average: 4.6 out of 55 Votes | Average: 4.6 out of 55 Votes | Average: 4.6 out of 55 Votes | Average: 4.6 out of 5 (5 hlasů, průměr: 4.6 z 5)
Nahrávám ... Nahrávám ...

Na článek odkazují...

Komentáře (1)

  1. tyfek - 14. 9. 2008 16:14

    mam dotaz da se přes mirandu volat dekuji

Poslat komentář